Aç Bırakmayan Diyet: Dukan Diyeti

 

Dukan diyeti son zamanların en çok konuşulan diyeti. Pierre Dukan adlı Fransız bir doktorun hazırladığı zayıflama programıdır. Pierre Dukan Fransa’nın en ünlü diyetisyenlerindendir. Dukan diyeti kısa sürede kilo vermeye yardımcı olan 4 aşamalık bir programdır. 2 aşamada kilo vermeyi 2 aşamada o kiloyu korumayı amaçlar.

Dukan diyetinin en önemli kısmı protein ağırlıklı olmasıdır. Sınırsız et tüketilebilen bir diyet ve çok az yağ tüketildiği için yağ yakımını hedefleyen bir programdır. Aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kalıcı zayıflamayı hedefleyen bir programdır. Milyonlarca insan bu programı denemiş ve %90 başarıya ulaşılmıştır. Dukan diyetinde yağsız et tüketimi gerektiği için balıklar, biftekler tatsız tuzsuz gelebilir. Bu duruma çözüm olarak tüm baharatlar, maydanoz, sirke, soğan ve sarımsak serbest.

Dukan diyeti saldırı, kilo verme, korumaya hazırlık ve sürdürme olarak 4 aşamadan oluşmaktadır.

Dukan diyetinde 1.aşama saldırı:

Saldırı aşamasının 5gün olması öneriliyor. Bu aşamada sadece protein var yağ oranı en fala %10 olmak şartıyla sığır eti ve dana eti fileto, biftek ve kıyma olarak tüketilebiliyor. Etler fırında, buharda ve yağsız ve yapıştırmayan tavada kızdırılarak pişirilebilir. Tavuk ve hindi etinin göğüs bölümü yenilebilir. Deniz ürünleri ve balıklar ızgara ve buharda olduğu sürece hepsi tüketilebilir. Günde en fazla 3,4 tane yumurta, yağsız peynir, süt ve yoğurt sınırsız tüketilebilir. Yağlı ve konserve ürünlerden uzak durulması gerekir. Su, saldırı aşamasının en önemli unsurudur. Günde en az 2litre su içilmesi gerekir protein kalıntılarını dışarı atabilmek için.

Dukan diyetinde 2.aşama kilo verme:

Bu aşamanın özelliği sebze yemeye başlanılmasıdır. Haftada 2,3 kiloya kadar verilebileceği söyleniyor. Artık proteine ek olarak pişmiş veya çiğ olarak sebzelerde bu aşamada tüketiliyor. Örneğin; ıspanak, kereviz, mantar, salatalık, domates, biber, havuç ve tüm yeşillikler tüketilebilir. Ancak nişasta oranı yüksek olan pirinç, mısır, fasulye, mercimek, patates gibi gıdalar tüketilmesi yasak. Sebzeler yağsız ve tuz oranı düşük olarak tüketilmeli.

Dukan diyetinde 3.aşama korumaya hazırlık:

Bu aşamada protein ve sebzeye meyvede eşlik etmeye başlıyor. Haftada bir gün kaçamak yapmaya izin veriliyor. Bir gün istenilen gibi yemek yenilebiliyor.

Dukan diyetinde son aşama sürdürme:

Bu aşamada artık kendi istediğiniz gibi yemek yenilebiliyor. Sadece haftada bir gün saldırı aşamasında ki gibi beslenilmeli. Yani sadece protein içeren gıdalar tüketilmeli.

Dukan diyeti proteinin yağ yakıcı özelliğini kullanmayı yağı şekeri azaltarak kilo verdirmeyi hedefliyor. Bu diyet uygulanırken unutulmaması gereken şeylerden biri de her gün bir kaşık yulaf tüketilmesidir. Yapılan araştırmalara göre bu diyet sayesinde kilo veren birçok insan olduğu ancak daha sonrasında sağlıklı beslenmeye dikkat edilerek kalıcı hale gelebileceği görülmüştür. Birçok diyette olduğu gibi önemli olan kazanılan bu alışkanlıkların bir ömür boyu sürdürülmesidir.

 
Aç Bırakmayan Diyet: Dukan Diyeti  

Tags

, , ,

Related Posts

 
 

161 yorum

 1. gonca diyor ki:

  Bu diyetin mazisi yıllar oldu.
  Daha güncel yazılarınız yok mu?

 2. seki diyor ki:

  Ben daha geçen hafta duydum başladım 4 kilo verdim. Bu yazı da gayet faydalı. Diyetin süresi nasıl geçsin ki eskiden kilo fazlam yoktu, şimdi var şimdi araştırıyorum.. Allah allah!!

 3. sazyy94 diyor ki:

  Dukan diyeti sürekli güncelleniyor. Kitabından bile sonradan eklenen bölümler var. İnternet sitesi online destek veriyor.

 4. leylakkokusu diyor ki:

  Tek tip beslenme zararlı mutlaka ama Dukan bunu sadece bir süre yaptırıyor. O esnada da yulaf kepeği ile karbonhidrat takviyesi yapıyor. Hatta son güncellemelerde zeytinyağına da izin veriyor. Bence mazi olacak bir diyet değil.

 
 
Konu hakkında yorumunuz