8 Mart Dünya Kadınlar Günü

 

Dünya kadınlar günü ya da Dünya emekçi kadınlar günü olarak bilinen evrensel bir gündür. Tarihçesine bakarsak,  8 Mart 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ nin New York eyaletinde bir tekstil fabrikasında 40.000 dokuma işçisi iyi koşullarda çalışmak istediklerini belirtmişler ve haklarını aramak için grev yapmaya başlamışlar, olaya el koymak isteyen polisler işçilere saldırıp şiddet uygulamış ve onları fabrikaya kitlemişler. Sonrasında fabrikada çıkan yangın çıkmış kapıların kilitli olması sebebiyle  işçiler fabrikadan kaçamamış çoğu kadın olmak üzere 129 işçi can vermiştir. Yaşanılan bu kötü olaydan sonra ölen işçilerin anısına 8 Mart tarihinde Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise  ilk 1921 yılında kabul görüp kutlanmaya başlamıştır ve günümüzde de devam etmektedir.

Dünya kadınlar gününün kutlanması özellikle çağımızda büyük önem taşımaktadır. Kadın haklarının kazanılması daha iyi duruma getirilmesi, emekçi kadınların toplumun her yerinde olduğunu hatırlatmak adına yapılan etkinlikler eskiden bu zamana kadar bir çok gelişmeyi beraberinde getirmiş. Geçmişe bakacak olursak, o dönemde kadınlara tanınan hakların toplumda kadına verilen değerin daha düşük olduğu görülecektir.

Bugünde ki kadınlar arası dayanışma, erkeklerle eşit şartlarda olma talebi; birçok çevre tarafında kabullenilmektedir. Gelişmiş toplumların seviyesine ulaşmak için ülkemizde de şartlar iyileştirilmeye devam etmektedir. Dünya kadınlar günü kutlamaları emekçi bir çok kadının haklarını alabilmeleri adına bir örnektir.

Kadınlar olmadan üreme gerçekleşmeyeceği için ilk olarak fizyolojik değerleri çok büyüktür. Kadınlar annedir, kadınlar çalışanlardır ve eşit şartlar olmak istemeleri haklarıdır. Bu nedenden Dünya kadınlar gününde yapılan gösteriler ve etkinlikler ezilen haklarını arayan kadınların dayanışmaları ve düşüncelerini iletmek içim iyi bir sebeptir.

 
 
 

2 yorum

  1. kemal k diyor ki:

    Bir gün onlara 364 gün bize. Valla kadın olmak zor bir yandan ama bence böyle güzel.

 
 
Konu hakkında yorumunuz